| Engine Displacement | N/A | |
|---|---|---|
| Engine Type | Electric | |
| Mileage Per Liter | 55-60 km Milage | |
| Top Speed Ability | 50-55 km/hr Top Speed | |
| Maximum Power | N/A | |
| Maximum Torque | N/A | |
| Kerb Weight | 116 kg | |
| Brakes Style | Brake Front: Disc, Rear: Drum |
| Name | GT- Ace |
|---|---|
| Model | Ace |
| Color | Galaxy blue, Green, Navy blue, orange, Red, Silver |
| Price | Tk69,500 |
| Brand | GreenTiger |
| Type | Electric Bikes |
| Showroom | Click Here |
| Engine Type | Electric |
|---|---|
| Displacement | N/A |
| Maximum Power | No |
| Maximum Torque | No |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Info not available |
| Drive Type | Chain |
| Starting | No |
| Fuel Supply | No |
| Gear Box | Reverse gear |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Yes |
| Tachometer | Yes |
| Odometer | Yes |
| Tripmeter | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | No |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 55-60 km |
|---|---|
| Max Speed | 50-55 kmph |
| Front Suspension | Info not available |
|---|---|
| Rear Suspension | Info not available |
| Height | 1000 mm |
|---|---|
| Kerb Weight | 115 kg |
| Headlight | Yes |
|---|---|
| Tail Light | Yes |
| Turn Signal Lamp | Yes |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | Lithium |
| Battery Capacity | 60V 1.2kwh |
| Low Fuel Indicator | No |
| Front Brake | Disc |
|---|---|
| Rear Brake | Disc |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| HET With BS-IV | No |
| Powerful 160cc Engine | No |
| Wider Rear Tyre | No |
| Mono Suspension | No |
| X-Shaped Led Tail Light | No |
| Compact Muffler | No |
| 5-Spoke Split Alloy Wheels | No |
| Aggro Head Lamp | No |
| Muscular Tank | No |
| Full Digital Meter | No |
| Electric System | Yes |
| Battery | 48V 1kwh Lithium |
| Brake/Tail Light | No |
| Speedometer | Yes |
|---|---|
| Tachometer | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Fuel Warning Indicator | Yes |
| Low Battery Indicator | No |
| Pillion Seat | No |
| Pillion Grabrail | No |
| Engine Kill Switch | No |
| Clock | No |
| Tripmeter Type | No |
| Tripmeter Count | No |
| Pass Light | Yes |
Good For Everyday Use.
Engine Disp: 60V800W Engine
Engine Type: Brushless Bike
Mileage PL: 0 Kmpl (Approx) Mileage
Top Speed: 65 Kmph (Approx) Top Speed
Maximum Power: 0 Bhp @ 0 RPM
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: Electric Scooter
Engine Type: No
Mileage PL: 4-5 Hours Charging Time
Top Speed: 50-60 Km (Approx) Top Speed
Maximum Power: 0 Bhp @ 0 RPM
Brakes Style: Front: Disc & Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: Electric Scooter
Engine Type: No
Mileage PL: 4-5 Hours Charging Time
Top Speed: 50-60 Kmph (Approx) Top Speed
Maximum Power: 0 Bhp @ 0 RPM
Brakes Style: Front: Disc & Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 124.7cc Engine
Engine Type: Four-stroke, single-cylinder, air-cooled
Mileage PL: 65 Kmpl Mileage
Top Speed: 80 Kmph Top Speed
Maximum Power: 4.5 kw @ 7500rpm
Brakes Style: Brake Front: Drum, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 99.7cc Engine
Engine Type: 4-Stroke, Single Cylinder
Mileage PL: 65 Kmpl Mileage
Top Speed: 90 Kmph Top Speed
Maximum Power: 3.20 kW(4.3 Php) @ 6000 rpm
Brakes Style: Brake Front: Drum, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 97 cc Engine
Engine Type: Single cylinder 4 stroke air cooling
Mileage PL: 60 Kmpl MILEAGE
Top Speed: 80 Kmph TOP SPEED
Maximum Power: 6.18 BHP @8000 rpm
Brakes Style: Brake Front: Dram, Rear: Dram
View Details →
Engine Disp: 100 cc Engine
Engine Type: Single Cylinder, 4-Stroke
Mileage PL: 50 Kmpl (Approx) Mileage
Top Speed: 75 Kmph (Approx) Top Speed
Maximum Power: 4.5 KW @7500rpm
Brakes Style: Brake: Front: Drum, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 87 cc Engine
Engine Type: Four Stroke, Single Cylinder, Air Cooled
Mileage PL: 60 Kmpl (Approx) Mileage
Top Speed: 80 Kmph (Approx) Top Speed
Maximum Power: 4.5 kw @ 7500 rpm
Brakes Style: Brake: Front: Drum, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: N/A
Engine Type: Electric
Mileage PL: 55 km/charge
Top Speed: 50 km/h Top Speed
Maximum Power: N/A
Brakes Style: Brake: Front: Disc, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: N/A
Engine Type: Electric
Mileage PL: 70 km/charge
Top Speed: 60 km/h Top Speed
Maximum Power: N/A
Brakes Style: Brake: Front: Disc, Rear: Drum
View Details →